Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" - wspólnota wrocławska

Otoczmy troską życie!


Ruch Maitri na festiwalu "SLOT Art"

Już po raz drugi uczestnicy Ruchu Maitri zostali zaproszeni na festiwal "SLOT Art" w Lubiążu k/Wrocławia. Towarzyszyli im wolontariusze zaprzyjaźnionej Fundacji Drachma z Bielska-Białej. W tym roku impreza odbyła się w dniach 8-11 lipca. Owocem wystawy w Lubiążu jest 5 deklaracji Adopcji Serca i na dożywianie.

Ruch Maitri miał swoje stanowisko na parterze pocysterskiego kompleksu pałacowego (trzykrotnie większego od Wawelu) w ramach "Bazaru Inicjatyw Społecznych". Sprzedaż cegiełek (krzyżyków, breloczków, bransoletek i książek) umożliwi nam realizację programów pomocowych. Kwestowano także na budowę studni w Sudanie. Łącznie zebrano 576,13 PLN i 2 CZK. W Lubiążu przy okazji festiwalu była eksponowana wystawa "Adopcja Serca. Dzieci Afryki", która zapewniła ogromne zainteresowanie tym programem pomocy wśród zwiedzających.


Wystawa w Nysie

Od 20.06 do 7.07.2009 r. wystawa "Adopcja Serca. Dzieci Afryki" gościła w Nysie. Patronat nad nią objął JE ks. abp Alfons Nossol. Ekspozycja miała miejsce w dwóch parafiach. Owocem wystawy w Nysie jest 5 nadesłanych deklaracji Adopcji Serca i na dożywianie oraz ponad 200 odsłon niniejszej wiadomości na stronie internetowej.

Najpierw, tj. od 20 do 29.06 wystawa była prezentowana w parafii św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki (katedrze nyskiej) przy pl. Katedralnym. 21 czerwca odbyła się tam niedziela misyjna. Gościem specjalnym był o. Tomasz Wołoszyn OFM Cap., który przez ponad 5 lat pracował w Republice Środkowoafrykańskiej. Wygłosił on kazania na Mszach św. Natomiast świeccy członkowie wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri starali się rozpowszechnić ideę Adopcji Serca.

Kwestowali też po Mszach św. na budowę studni w Sudanie. Jest to projekt jednorazowy, który realizują polskie misjonarki ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (salezjanki). Pierwsza studnia już funkcjonuje w Centrum Pomocy Kobiet w Wau - Sikka Hadid. Kwestowano na drugą studnię (jej koszt to 14 000 EUR), również w kościele filialnym Wniebowzięcia NMP przy Rynku Solnym. W czasie kwestowania zebrano ogółem 7117,98 PLN; 20 USD i 21 CZK. Jedna pani ofiarowała ponadto swój łańcuszek. W godzinach popołudniowych w salce parafialnej św. Jadwigi odbyła się prelekcja multimedialna dla osób zainteresowanych Ruchem Maitri i Adopcją Serca.

Od 29.06 do 7.07 wystawę zaprezentowano w korytarzu klasztornym ojców werbistów przy kościele Matki Bożej Bolesnej przy ul. Rodziewiczówny. Parafianie obu nyskich parafii mieli możliwość zapoznania się z dziełem Adopcji Serca dzięki życzliwości proboszczów i wikarych, zaangażowaniu ofiarodawczyni z Nysy, wolontariuszy oraz osób, które pomagały w transporcie i montażu wystawy, a także dzięki plakatom, ulotkom i informacjom w dodatku opolskim "Gościa Niedzielnego" i "Nowinach Nyskich". Ta ostatnia lokalna gazeta w wydaniu z 9 lipca zamieściła ponadto obszerny reportaż o Ruchu Maitri.


Rekolekcje Ruchu Maitri

W dniach 28.06-2.07.2009 r. w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza w Nysie odbyły się coroczne rekolekcje Ruchu Maitri, w których uczestniczyło dwoje jego członków z Wrocławia. Przybyły ponadto osoby z Białegostoku, Bytomia, Lublina, Nysy, Raciborza i Rydułtów.

Tematem rekolekcji były - w związku z kończącym się Rokiem św. Pawła - "Dialogi Pawłowe". Postać Apostoła przybliżał nam o. Jan Jacek Stefanów (werbista). Uczył on nas również modlitwy metodą "Lectio Divina". Z kolei o kościele Matki Bożej Bolesnej i o swojej pracy w Angoli opowiedział nam proboszcz, o. Krzysztof Łukoszczyk SVD, który zaprosił nas na październik, aby po niedzielnych Mszach św. propagować Adopcję Serca.


Spotkanie z lekarką z Republiki Środkowoafrykańskiej

We wtorek 16.06.2009 r. wrocławska wspólnota Ruchu Maitri gościła lek. med. Izabelę Chodor. W niezwykle ciekawy sposób przybliżyła nam ona sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej.

Opowiadała zarówno o problemach zdrowotnych tamtejszej ludności (malaria, aids, niedożywienie), specyfice miejscowego Kościoła, przyrodzie. Podkreślała konieczność modlitwy za kapłanów tubylczych i misjonarzy.


Ruch Maitri dziękuje za życie Jana Pawła II

W sobotę 6.06.2009 r. przedstawiciele wspólnot Ruchu Maitri z Białegostoku, Bytomia, Lublina, Raciborza, Warszawy i Wrocławia uczestniczyli w Pielgrzymce Ruchów do Warszawy z okazji 30. rocznicy I pielgrzymki polskiego papieża do Ojczyzny. Czuwanie modlitewne na pl. Józefa Piłsudskiego zorganizowały Ruch Światło-Życie i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przed rozpoczęciem spotkania odsłonięto pomnik, będący repliką krzyża, który stanął na placu podczas tamtej pamiętnej mszy św. Ks. abp Kazimierz Nycz przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Obecni byli również Przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski ks. abp Józef Kowalczyk, ks. abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański, prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Papież mówił, że "Afryka - mimo swej biedy - nie wyciąga do świata pustych rąk. Miłość do życia, szacunek dla człowieka, sens wzajemnej pomocy, otwartość na transcendencję to najszlachetniejsze dary, ofiarowane nam przez ziemię użyźnioną potem, wiatrem i pyłem piaskowym". Jako uczestnicy Ruchu Maitri dziękowaliśmy Panu Bogu za dar osoby Jana Pawła II:

  • za Jego troskę okazywaną najbiedniejszym mieszkańcom naszego globu przez cały pontyfikat;
  • za wszystkie podróże-pielgrzymki do krajów Trzeciego Świata, w trakcie których zwracał uwagę na problemy głodu i nędzy;
  • za wszystkie Jego encykliki, listy, orędzia i homilie, w których przypominał o naszej odpowiedzialności za ludzi żyjących w gorszych warunkach od naszych, jak choćby w Białymstoku ("Kto weźmie odpowiedzialność za Trzeci Świat") czy we Wrocławiu ("W tym momencie miliony naszych braci i sióstr cierpią głód");
  • za to, że swoją obecnością podnosił ubogich na duchu - pozwalał im się zobaczyć razem, tak jak i nam w tym pomógł;
  • za to, że nie tylko nadawał sprawie ekonomiczny wymiar, ale też podkreślał godność człowieka;
  • za wyniesienie na ołtarze bł. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu.

    Dzień Dziecka z Ruchem Maitri

    Uczestnicy Ruchu Maitri, na zaproszenie Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka, opowiedzieli 1.06.2009 r. po przedstawieniu "Kura w piórach" o sytuacji dzieci w Afryce. Zaprezentowali akcję Adopcji Serca i rozdali ulotki.

    Pytań uczniów zerówek nie było końca. Dzieci interesowały różne aspekty życia ich rówieśników. Zapytały też, jak one mogłyby pomóc.


    Niedziela misyjna we Wrocławiu

    W niedzielę 24.05.2009 r. podczas wszystkich Mszy św. w parafii św. Maurycego przy ul. Romualda Traugutta 34 o swojej pracy w Kibeho w Ruandzie opowie s. Marta Litawa, pallotynka, odpowiedzialna za budowę tamtejszego ośrodka zdrowia. Jego budowa jest współfinansowana przez wrocławską i gdańską wspólnotę Ruchu Maitri.

    Godziny Mszy św.: 7.00, 8.30, 9.30, 11.00, 12.00, 13.00, 19.00. Serdecznie zapraszamy!


    1% podatku dla ubogich Trzeciego Świata

    Zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku na rzecz dzieci Trzeciego Świata. Status organizacji pożytku publicznego (OPP) posiada warszawska wspólnota Ruchu Maitri, zarejestrowana sądownie pod nazwą "Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania". Pomaga ona m.in. najbardziej potrzebującym dzieciom z Ruandy i Demokratycznej Republiki Konga. Aby przekazać 1% swojego podatku, nie trzeba nic wpłacać na konto OPP. Wystarczy odpowiednio wypełnić PIT, a urząd skarbowy sam przekaże odpowiednią sumę.

    1. W pole 124 (PIT-37) wpisujemy nazwę "Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania".
    2. W pole 125 wpisujemy nr Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), pod którym jest ono zarejestrowane: "0000148160".
    3. W pole 126 wpisujemy wyliczoną kwotę 1% podatku. Jest to wartość podatku z pola 120 podzielona przez 100.

    Jednocześnie przypominamy o możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania całości wpłat (bez limitu, gdyż są one przeznaczane na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła) na konto wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri w 2008 r. W tym celu należy zsumować dokonane w ubiegłym roku wpłaty, a następnie w formularzu PIT-O:

    1. Wpisać je w poz. 15 lub 16 (dla współmałżonka).
    2. Sumy kwot z poz. 13-27 podać w poz. 28 i 29.
    3. Ze względu na fakt, że wrocławska wspólnota Ruchu Maitri nie jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną, lecz działa przy parafii, w części D jako obdarowanego najlepiej podać: "Parafia św. Augustyna, Ruch Maitri". Jesteśmy w trakcie rozsyłania potwierdzeń, ale aby rozliczyć się z fiskusem, nie trzeba na nie czekać.


    Rada Ruchu Maitri

    W dniach 28-29.03.2009 r. Odpowiedzialny za wrocławską wspólnotę uczestniczył w Radzie Ruchu Maitri pod Warszawą. Po złożeniu przez niego sprawozdania za 2008 r. wspólnota została zarejestrowana na kolejny rok, obok 11 innych ośrodków.

    Na spotkaniu poinformowano ponadto o terminach Pielgrzymki Ruchów w Warszawie (6.06.2009 r.), warsztatów komunikacyjnych w Nysie (27.06-2.07), rekolekcji w Wadowicach (4-11.07), XXXIII Spotkania Krajowego (19-20.09). Postanowiono także ujednolicić działań związanych z Adopcją Serca, prowadzoną przez poszczególne wspólnoty Ruchu.


    Goście z Bystrzycy Oławskiej

    W piątek 20.03.2009 r. do Wrocławia przybyło 37 uczniów pierwszych klas gimnazjum wraz z paniami nauczycielkami z Zespołu Szkół w Bystrzycy. Uczestnicy wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri przygotowali dla nich prezentację multimedialną o Afryce. O. Tomasz Wołoszyn, który przez ponad 5 lat pracował w Republice Środkowoafrykańskiej, ubogacił spotkanie wspomnieniami z tego kraju.

    Gimnazjaliści złożyli przy okazji deklarację Adopcji Serca i zapowiedzieli, że w najbliższym czasie wpłacą na konto składkę za pierwsze 3 miesiące, którą już uzbierali. Byli żywo zainteresowani sytuacją na Czarnym Lądzie. O ich uwrażliwieniu na bolączki afrykańskich dzieci świadczy fakt, że gdy była mowa o chorobach głodowych, na sali zapanowała głęboka cisza. Warto jednocześnie podkreślić, że młodzieży Afryka nie kojarzy się jedynie z ubóstwem, ale także z bogatą fauną i specyficznym klimatem.


    Wizyta w głogowskim gimnazjum

    W poniedziałek 16.03.2009 r. w Gimnazjum nr 2 w Głogowie rozpoczął się Tydzień Tolerancji. Do udziału w nim zostali zaproszeni wolontariusze wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri. Zaprezentowali oni działalność Ruchu, opowiedzieli o sytuacji w Afryce, nawiązując do potrzeby tolerancji etnicznej i religijnej.

    W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas, którzy następnie omówią przedstawione problemy w gronie własnych klas. Dziewczynka, którą szkoła przez 5 lat opiekowała się w ramach Adopcji Serca, ukończyła już szkołę i wyszła za mąż. Obecnie młodzież wspiera 15-letniego Jacky'ego z Madagaskaru. Mieszka on ze swoimi dziadkami w małej wiejskiej chacie, składającej się z 3 izb, w tym z kuchni.

    Pytania uczniów świadczyły o zainteresowaniu i dużym zasobie wiedzy odnośnie problemów Afryki, co z pewnością wynika z prężnej działalności szkoły i zaangażowania w wielorakie inicjatywy. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Dyrekcji oraz Państwa Anety i Piotra Lenortów za zaproszenie, gorące przyjęcie i solidną organizację!


    Wielkopostny dzień skupienia w Opolu

    W sobotę 14.03.2009 r. raciborska i wrocławska wspólnota Ruchu Maitri zorganizowały skupienie wielkopostne dla uczestników, wolontariuszy i darczyńców Ruchu. Poprowadził je ks. Hubert Sklorz, ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Opolu, a jednocześnie wieloletni duszpasterz Ruchu Maitri. Przybyło na nie 19 osób, w tym 4 z Wrocławia.

    Ks. Hubert wygłosił konferencję o Bożym miłosierdziu, do którego nawiązał ponownie podczas homilii. Przed Eucharystią był przewidziany czas na Adorację Najświętszego Sakramentu i sakrament pojednania. Następnie, wraz z ks. Grzegorzem Rajsem (opiekunem bytomskiej wspólnoty Ruchu Maitri), odprawiliśmy w kościele seminaryjnym Drogę Krzyżową.

    Nie zabrakło też czasu na sprawy organizacyjne i plany na przyszłość. Jeden z darczyńców, oczekujący od 4 miesięcy na przydzielenie dziecka, został oficjalnie rodzicem adopcyjnym, a właściwie starszym bratem, gdyż jedo podopieczny ze szkoły średniej ma już 20 lat.


    Prelekcja w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu

    14.03.2009 r. przedstawiciele wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri przedstawili zasady Adopcji Serca alumnom z Koła Misyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Księża i klerycy zdecydowali się na wspieranie czworga dzieci. Wolontariusze Ruchu podziękowali przy okazji za ubiegłoroczną darowiznę na rzecz budowy ośrodka zdrowia w Ruandzie.

    Wizyta w Raciborzu

    W dniach 1-2.02.2009 r. przedstawiciel wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri gościł w Raciborzu w związku z prezentowaną tam wystawą "Dzieło Adopcji Serca Ruchu Maitri". W niedzielę przy tej okazji odbyła się kwesta na dożywianie potrzebujących dzieci afrykańskich.

    Spotkanie opłatkowe

    24.01.2009 r., jak co roku, odbyło się spotkanie opłatkowe z naszymi Darczyńcami. Uczestniczyło w nim 25 osób. W tym kameralnym gronie śpiewaliśmy kolędy, smakowaliśmy ciasta domowego wypieku, opowiedzieliśmy o sytuacji w Ruandzie, ilustrując to prezentacją multimedialną. Przedstawiliśmy także sprawozdanie z działalności wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri w 2008 r. oraz odpowiadaliśmy na pytania gości. Niektórzy zapragnęli dać coś jeszcze więcej od siebie: rozpowszechnić idee Adopcji Serca w swoich parafiach czy nabywając cegiełki z Afryki.

    Prelekcja dla uczennic internatu

    Na zaproszenie wychowawczyni, pracującej w Internacie przy Zespole Szkół nr 23, wolontariusze Ruchu opowiedzieli 3.12.2008 r. o podejmowanych działaniach, sytuacji w krajach, dokąd kierowana jest pomoc, ilustrując prelekcję zdjęciami. Odpowiadali także na różne pytania zainteresowanych dziewcząt.

    Drzwi Otwarte

    23.11.2008 r. - już po raz trzeci - w kawiarence przy parafii św. Augustyna można się było spotkać z uczestnikami Ruchu Maitri i włączyć w pracę na rzecz najuboższych w Afryce. W tym dniu sprzedawane na cele misyjne ciasta upieczone były przez wolontariuszy Ruchu i ich rodziny.

    Wieczór afrykański

    Na zaproszenie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" przedstawiciel Ruchu Maitri wziął udział w debacie nt. "Pomoc czy uzależnienie - spojrzenie na programy pomocy rozwojowej z punktu widzenia krajów rozwijających się" Towarzyszyło mu troje wolontariuszy, którzy przysłuchiwali się debacie z widowni. Dystrybuowane były także ulotki o Adopcji Serca. Debata, jak i cały wieczór, odbyła się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 20.11.2008 r.

    XXXII Ogólnopolskie Spotkanie Krajowe Ruchu Maitri

    4 osoby z Wrocławia uczestniczyły w Spotkaniu Krajowym Ruchu Maitri, które się odbyło w Częstochowie w dniach 18-19.10.2008 r.

    Kolejne listy dzieci z Madagaskaru i Konga-Kinszasy

    Od 1.10.2008 r. rozpoczęliśmy finansowanie nowej listy dzieci z Madagaskaru. Liczy ona siedmioro dzieci. Czwórka z nich wciąż czeka na swoich adopcyjnych rodziców, podobnie jak siedmioro uczniów szkoły średniej w Ruandzie. Z kolei od 1.11.2008 r. zaczęliśmy finansować dwie nowe listy z Gomy w Demokratycznej Republice Konga (ze szkoły podstawowej i średniej).

    Rada Parafialna

    18.09.2008 r. odbyło się spotkanie Rady Parafii św. Augustyna, przy której swoją siedzibę ma wrocławska wspólnota Ruchu Maitri. O. proboszcz omówił zakres działań na najbliższe miesiące. Dla Ruchu istotne są dwa ustalenia:
  • 21.10.2008 r. o godz. 17.15 nasza wspólnota poprowadzi Różaniec;
  • 23.11.2008 r. upieczemy ciasta do kawiarenki parafialnej (dochód z nich przeznaczony zostanie na misje) - będzie to też okazja do zapoznania się z działalnością Ruchu Maitri (w godzinach otwarcia kawiarenki dyżurować będą jego wolontariusze).

    7.09.2008 r. - dzień modlitw za chrześcijan w Indiach

    Ruch Maitri i Sekretariat Misyjny Jeevodaya wystosowały apel do wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwy i akty solidarności z prześladowanymi chrześcijanami (katolikami i protestantami) w Indiach. Od 23 sierpnia trwa krwawa rebelia, w której mogło już zginąć nawet 100 naszych braci i sióstr w wierze. Atakowane są także miejsca kultu i centrów charytatywnych.

    Wolontariat we Wrocławiu

    W środę 27.08.2008 r. odbyła się konferencja nt. wolontariatu we Wrocławiu, w której udział wziął przedstawiciel Ruchu Maitri (sam będący wolontariuszem). Urząd Miejski pragnie reaktywować Wrocławskie Centrum Wolontariatu. Pan poseł Sławomir Piechota zauważył, że wolontariusze posiadają cenną rzecz, którą się dzielą: swój czas.

    Podczas konferencji stwierdzono, że wolontariat istniał, zanim powstały systemy opieki społecznej. Obecnie w krajach Europy Zachodniej o długiej historii demokracji normą społeczną jest działanie na rzecz innych. Wyrażono nadzieję, że w przyszłości do określeń "Wrocław - miasto spotkań", "Wrocław - miasto pokoleń", "Wrocław - miasto krasnali" będzie można dodać hasło "Wrocław - miasto wolontariatu". Pan Dominik Golema z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przedstawił wyniki badań nt. wolontariatu. Jako jedną z trudności organizacje podawały dużą rotację wolontariuszy. Jego zdaniem wynika ona w dużej mierze z niedopuszczania wolontariuszy do zarządzania projektami.

    Ruch Maitri mógłby znacznie więcej zrobić dla najuboższych w Trzecim Świecie, gdyby nie mała liczba dyspozycyjnych rąk do pracy. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc naszym czarnym braciom, nie wyjeżdżając z Wrocławia, zapraszamy na rozmowę w każdy wtorek o godz. 20.00 do parafii św. Augustyna (wejście do biura jak na wieżę). Mile widziana znajomość języka francuskiego.


    Niedziela Misyjna z siostrą z Ruandy

    W środę 30.07 wrocławską wspólnotę Ruchu Maitri odwiedziła s. Agnieszka Gugała ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Od 4 lat pracuje w Ruandzie. Poczęstowała nas tamtejszą herbatą, pragnąc podziękować za zorganizowanie w ubiegłym roku zbiórki pieniędzy na budowę hospicjum Dom Nadziei im. Jana Pawła II w Kabudze.

    Jak się dowiedzieliśmy, zapadła już zgoda gminy na budowę tego hospicjum. Misjonarka opowiedziała także o aktualnej sytuacji w Ruandzie. Zapewniliśmy ją o naszej chęci dalszego wspierania jej projektu.

    Korzystając z okazji obecności siostry w Polsce, zaprosiliśmy ją do wzięcia udziału w Niedzieli Misyjnej. Odbyła się ona w dniach 23-24.08.2008 r. w kościele garnizonowym św. Elżbiety. Po mszach św. można było pobrać deklarację Adopcji Serca i wrzucić do puszki ofiarę na ubogich z Kraju Tysiąca Wzgórz. Zebraliśmy 4166,61 zł, 10 euro, 20 dolarów i 50 halerzy. Dziękujemy za ofiarność!

    S. Agnieszka zostawiła nam do rozprowadzenia w postaci cegiełek ręcznie robione krzyżyki (25 zł), skórzane breloczki "Afryka" (25 zł) i breloczki z drewna umusave: gorylki z dzieckiem (9 zł), słoniki (8 zł), gorylki pojedyncze (7 zł). Aby je zamówić, należy:
    1) wpłacić odpowiednią kwotę, powiększoną o zryczałtowany koszt przesyłki poleconej w wysokości 4 zł (niezależnie od liczby zakupionych cegiełek; nr konta podany u dołu strony),
    2) poinformować nas o dacie i tytule wpłaty e-mailem: wroclaw "małpa" maitri.pl.

    Całkowity dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na budowę hospicjum w Ruandzie. 31.08 misjonarka odwiedzi jeszcze Gliwice, a 14.09 - parafię św. Józefa przy ul. Filaretów 7 w Lublinie.


    Spotkanie z kapucynem z Republiki Środkowoafrykańskiej

    We wtorek 19.08.2008 r. odwiedził nas o. Jerzy Steliga, który nadzorował prace przy budowie szkoły w Zole w diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Została ona w całości sfinansowana przez naszych Darczyńców.

    W szkole mieszczą się 4 klasy, w których uczy się obecnie ok. 120 dzieci, ale docelowo będzie tam drugie tyle. Przekazaliśmy o. Jerzemu tablicę z napisami w językach sango, francuskim i polskim, mówiącymi, że projekt został wsparty przez Ruch Maitri z Polski. Niebawem zawiśnie ona na środkowoafrykańskiej szkole.

    Rozmawialiśmy także o możliwości realizacji kolejnego projektu. Będzie to pomoc w funkcjonowaniu innej szkoły katolickiej w Ndim (niedaleko Zole). Chodzą do niej najbiedniejsze dzieci - dzieci ulicy.

    Mimo że wpisowe ustalono na symbolicznym poziomie (kilka euro rocznie), zaledwie 5% dzieci jest w stanie je opłacać. Potrzebne są fundusze na opłacenie wynagrodzenia dla nauczycieli (25 euro miesięcznie dla jednego, z czego są oni zadowoleni, gdyż mają zapewnioną stałą pracę), oraz na zakup przyborów szkolnych (podręczników, zeszytów). Jeśli ofiary napływające na konto wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri (05 1020 5226 0000 6402 0025 8103) na to pozwolą, możliwe będzie w przyszłości także wsparcie dla szkolnej stołówki.


    Ogólnopolskie rekolekcje Ruchu Maitri

    W dniach 24-29.07.2008 r. w klasztorze benedyktynów w Lubiniu k/Kościana odbyły się nasze coroczne rekolekcje. Z Wrocławia wzięły w nim udział dwie osoby. Temat rekolekcji – jak zauważył krajowy duszpasterz Ruchu Maitri, ks. dr Roman Forycki SAC – był bardzo bliski Ruchowi. Dotyczył bowiem posłannictwa niesienia nadziei ubogim w odniesieniu do najnowszej encykliki Benedykta XVI „Spe salvi” o nadziei chrześcijańskiej. Celem rekolekcji było stawanie się w coraz większym stopniu człowiekiem nadziei. Omawiając encyklikę, ks. Roman częstokroć nawiązywał do posłannictwa Ruchu Maitri: jakie ona ma dla niego zastosowanie.

    Przy okazji rekolekcji odwiedziliśmy ciekawe miejsca (Gostyń i Świętą Górę) i spotkaliśmy interesujących ludzi, a wśród nich: o. Karola Meissnera OSB, o. Jana Berezę OSB, prawdziwego pielgrzyma Radka, zdążającego do Santiago di Compostella (klasztor w Lubiniu znajduje się na szlaku pielgrzymkowym do Santiago – tzw. Drodze Św. Jakuba).


    Misjonarka z Sudanu we Wrocławiu

    5, 6, 8, 19 i 20 lipca 2008 r. gościliśmy we Wrocławiu s. Elżbietę Czarnecką ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (sióstr salezjanek), która koordynuje w Sudanie program Adopcji Serca. Podzieliła się z wiernymi refleksjami o obecnej sytuacji w Sudanie, najpierw w parafii Chrystusa Króla (5-6.07), potem w parafii św. Augustyna (w czasie mszy św. wieczornej 8.07), a następnie w parafii św. Klemensa Dworzaka (19-20.07). W niedzielę 13.07 swoje świadectwo przekazała siostra natomiast gliwiczanom.

    Po każdej mszy św. przy wyjściu z kościoła było można dowiedzieć się więcej na temat Adopcji Serca, która polega na duchowym i materialnym wsparciu konkretnego dziecka w Afryce, jak również złożyć ofiarę do puszek na najpilniejsze potrzeby misji w Sudanie. Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc biednym dzieciom spoza Adopcji, wpisowe do szkoły, książki, mundurki szkolne, leki, odbudowę domów z gliny dla dwóch rodzin. Siostry planują też otworzyć nową placówkę w Darfurze. W tym celu już się do Darfuru udały na rekonensans dwie salezjanki. Wszystkim dziękujemy za modlitwy i ofiarność.

    Ponieważ salezjanka przez ponad tydzień przebywała we Wrocławiu na leczeniu, skorzystaliśmy z okazji, aby pokazać jej nasze piękne miasto. Czas pozwolił na zwiedzenie Panoramy Racławickiej (gdzie siostra okazała swoje rozczarowanie, że obraz Kossaka i Styki można oglądać tylko przez pół godziny), Ogrodu Japońskiego, Ostrowa Tumskiego, kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. Wykwintnymi lodami uczciliśmy dziesiątą rocznicę pierwszej Niedzieli Misyjnej z s. Elżbietą.


    Ruch Maitri na festynach

    W dniach 10-13 lipca 2008 r. miały miejsce na Dolnym Śląsku dwa festyny, na które zostali zaproszeni uczestnicy Ruchu Maitri, aby przedstawić ideę Adopcji Serca i zaprezentować swoją działalność. Trzech wolontariuszy z wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri wspomagał odpowiedzialny za gdańską wspólnotę.

    Festiwal "SLOT Art" odbywa się cyklicznie w pocysterskim kompleksie pałacowym w Lubiążu i ma charakter ekumeniczny (organizatorami są ewangelicy, ale wśród uczestników i zaproszonych gości są też katolicy). Jak podają twórcy imprezy w swoim informatorze, "Slot jest platformą ludzi, dla których chrześcijaństwo jest inspiracją do zaangażowania w działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną". Samo słowo slot oznacza po angielsku szczelinę (w domyśle: bezmyślnej konsumpcji i braku ambicji). Na terenie festiwalu nie sprzedaje się alkoholu.

    W tym roku impreza zgromadziła ok. 5000 uczestników. Obok bogatego programu artystycznego i warsztatów pozwalających doskonalić różnorodne umiejętności, w ramach Przestrzeni Inicjatyw Społecznych odbywała się prezentacja programów stowarzyszeń i ruchów chrześcijańskich oraz innych organizacji pozarządowych. Liczne wydarzenia, w których każdy może wziąć udział (jeśli odpowiednio wcześnie się na nie zapisze), są także okazją do poznania ciekawych ludzi i prowadzenia pasjonujących dyskusji.

    XI Piknik Kamieniec-Łany z kolei upamiętnia skuteczną obronę mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego i okolic przed Powodzią Tysiąclecia w 1997 r. Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Gwiazdami festynu były bowiem m.in. zespół Kombii i Norbi. W czasie pikniku pokazywano z telebimu zdjęcia z placówek misyjnych, z którymi współpracujemy.

    W ciągu tych 4 dni ze sprzedaży cegiełek (breloczków, książek, kartek pocztowych, bransoletek) oraz dobrowolnych datków udało się zebrać 650,85 zł, co zostanie przeznaczone na najpilniejsze potrzeby w Afryce. Wielu osobom, które podchodziły do naszego stoiska, znana już była idea Adopcji Serca.


    Brave Festival

    W dniach 4-12 lipca 2008 r. odbędzie się we Wrocławiu kolejna edycja festiwalu "Brave. Przeciw wypędzeniom z kultury". Wiele miejsca zostanie w nim poświęcone Afryce. Przewidziane są filmy, spektakle teatralne, koncerty i warsztaty.

    Misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej we Wrocławiu

    22 czerwca 2008 r. wrocławską wspólnotę Maitri odwiedził o. Piotr Michalik (kapucyn), współautor projektu budowy szkoły w Zole, sfinansowanego przez Ruch Maitri. Przez cały dzień głosił też w kościele św. Augustyna kazania misyjne.

    Podczas półtoragodzinnej przerwy pomiędzy mszami św., przy ciastku i herbacie ruandyjskiej, misjonarz podał nam szczegóły, związane z projektem. Budowa szkoły jest już ukończona. Dach został pokryty dachówką, którą wyprodukowano na miejscu. Okazuje się, że inicjatorami powstania szkoły byli rodzice, którzy sami składają się na pensje dla nauczycieli i sami pracowali przy budowie, dzięki czemu można ją było ukończyć względnie niskim kosztem.

    Było nam bardzo miło, gdy o. Piotr - wobec całej wspólnoty parafialnej - dziękował Ruchowi Maiti za sfinansowanie tego projektu od podstaw. Oczywiście ostatecznymi adresatami tych podziękowań są nasi drodzy Ofiarodawcy. W lipcu ma jeszcze przyjechać do Wrocławia z Republiki Środkowoafrykańskiej o. Jerzy Steliga OFM Cap., który bezpośrednio nadzorował prace w Zole.


    Letnia Szkoła Globalnego Rozwoju

    W dniach 12-21.09.2008 r. odbędzie się w Warszawie Letnia Szkoła Globalnego Rozwoju, skierowana do studentów zainteresowanych problemami rozwojowymi współczesnego świata. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać do Warszawy do 30.06.

    Owoce wystawy na Dolnym Śląsku

    "Adopcja Serca. Dzieci Afryki" to tytuł wystawy przygotowanej przez gdańską wspólnotę Maitri. Na Dolnym Śląsku gościła ona od 25.03 do 1.05.2008 r. Była prezentowana w 4 miejscach we Wrocławiu i w Legnicy. Przyniosła obfite owoce.

    Przy okazji wystawy przeprowadziliśmy na Politechnice Wrocławskiej, w parafii św. Augustyna we Wrocławiu i w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy (zob. zdjęcia) kwestę na budowę ośrodka zdrowia w Kibeho w Ruandzie. Zebraliśmy łącznie 17 832,53 zł. Ponieważ koszt budowy jest bardzo wysoki, siostry pallotynki zwróciły się o pomoc do wielu ruchów i organizacji w całej Europie, apelując do każdej o konkretną sumę. W Polsce na ten cel zbierać ma wrocławska wspólnota Maitri. Przypadająca na nas część to 15 000 euro, co oznacza, że jedną trzecią już uzyskaliśmy. Pełny opis projektu niebawem pojawi się na stronie Maitri (w zakładce "Projekty pomocowe").

    Do końca kwietnia otrzymaliśmy także od osób, które odwiedziły wystawę 7 podpisanych deklaracji: 4 na Adopcję Serca i 3 na dożywianie anonimowych dzieci. Dzięki wciąż rosnącym wpłatom na ośrodki dożywiania, w kwietniu zaczęliśmy wspierać kolejny ośrodek - właśnie w Kibeho. Kibeho to szczególne miejsce w Ruandzie i w całej Afryce. W latach 1981-82 miały tam miejsce objawienia Matki Bożej, która nazywała siebie Matką Słowa. Przepowiedziała ona "morze krwi", co się spełniło w 1994 r., gdy w ciągu 3 miesięcy wymordowanych zostało 800 tys. Ruandyjczyków. Opowiada o tym m.in. wzruszający film "Hotel Ruanda", dostępny w wypożyczalniach na DVD. Jak dotąd, Kibeho jest jedynym miejscem pielgrzymkowym w Afryce, w którym objawienia Maryjne zostały uznane przez Kościół.

    Zebrane pieniądze i otrzymane deklaracje to owoce materialne wystawy na Dolnym Śląsku. O owocach duchowych ciężko jest coś konkretnego napisać, gdyż są one niemierzalne i często pozostają w ukryciu. Może warto tu tylko wspomnieć o jednym incydencie. Po wyjściu z kościoła jedna z młodych kobiet poprosiła o adres kontaktowy do sióstr pallotynek. Kto wie, czy wystawa nie obudziła w czyimś sercu powołania misyjnego? Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w różny sposób do zorganizowania wystawy we Wrocławiu i w Legnicy. Tych osób jest kilkadziesiąt i nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska, niemniej jesteśmy bardzo wdzięczni za najdrobniejsze przysługi.


    1% podatku dla dzieci z Trzeciego Świata

    Już tylko kilka dni zostało do rozliczenia się z urzędem skarbowym. My nie mamy statusu organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy, ale taki status posiada warszawska wspólnota Maitri, zarejestrowana sądownie pod nazwą "Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania". Również i ona pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom z Ruandy i Demokratycznej Republiki Konga. Zgodnie z nowymi zasadami w tym roku nie trzeba dokonywać wpłaty na jej konto, aby przekazać 1% swojego podatku. Wystarczy odpowiednio wypełnić PIT:

    1. W pole 312 (PIT-36) lub pole 124 (PIT-37) wpisujemy nazwę "Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania".
    2. W pole 313 (PIT-36) lub pole 125 (PIT-37) wpisujemy nr Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), pod którym jest ono zarejestrowane: "0000148160".
    3. W pole 314 (PIT-36) lub pole 126 (PIT-37) wpisujemy wyliczoną kwotę 1% podatku. Jest to wartość podatku z pola 180 (PIT-36) lub pola 112 (PIT-37) podzielona przez 100.

    Jeśli ktoś już złożył PIT bez wskazania, komu przekazać 1% podatku, a chciałby to uczynić, może złożyć korektę.


    Wystawa na Dolnym Śląsku

    Po Lublinie, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Mielcu i Dębicy wystawa "Dzieło Adopcji Serca Ruchu Maitri" trafiła na Dolny Śląsk. We Wrocławiu patronat nad nią objął JE ks. abp Marian Gołębiewski. Podajemy terminy i miejsca, gdzie było lub dopiero będzie ją można oglądać.

  • Wrocław, 25.03-10.04.2008: Muzeum Archidiecezjalne, pl. Katedralny 16
  • 25 marca miał miejsce wernisaż w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ks. prof. Roman Rogowski (znany teolog dogmatyk), a o sytuacji w Ruandzie opowiedziała s. Anna Sęk SAC, która w Afryce Środkowej spędziła 10 lat. Swoje wystąpienie bogato ilustrowały poruszające przezrocza. Obecny był także dyrektor Muzeum ks. prof. Józef Pater. W muzeum wystawę można było bezpłatnie odwiedzać do 10 kwietnia.

  • Wrocław, 10-18.04.2008: Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, bud. C-13
  • 10 kwietnia po południu wystawa została przewieziona do bud. C-13 na Politechnice Wrocławskiej. Informacja o niej pojawiła się w studenckim miesięczniku "Żak". Przy portierni ustawiona została skarbonka, do której można było wrzucać ofiary na nasz nowy projekt: budowę ośrodka zdrowia w Kibeho w Ruandzie. Zebraliśmy 54,03 zł.

  • Wrocław, 18-25.04.2008: kościół św. Augustyna, ul. Sudecka 90
  • 20 kwietnia w kościele św. Augustyna gościliśmy jednego ze współautorów wystawy (Tadeusza Makulskiego), a po każdej mszy św. przeprowadziliśmy zbiórkę na ośrodek zdrowia w Kibeho. Udało się zebrać 13 019,05 zł i 10 euro. Serdecznie dziękujemy!

  • Legnica, 26.04-1.05.2008: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, ul. Władysława Sikorskiego 1
  • 25.04.2008 r. w godzinach popołudniowych wystawa "Adopcja Serca. Dzieci Afryki" zawitała w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Władysława Sikorskiego 1 w Legnicy. Na wszystkich mszach św. w niedzielę 27.04 kazanie wygłosił o. Tomasz Wołoszyn OFM Cap., misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej. Świadectwami podzielili się także uczestnicy Ruchu Maitri z Wrocławia. Po mszach św. zebraliśmy do puszek 4 436,37 zł, 20 euro i 2 dolary. Ponadto jedna pani po wyjściu z kościoła zdjęła biżuterię i ofiarowała ją na rzecz budowy ośrodka zdrowia w Ruandzie. Serdecznie dziękujemy Księżom na czele z Ks. Proboszczem Janem M. Gackiem za gościnę, umożliwienie przeprowadzenia zbiórki i umieszczenie na stronie internetowej parafii informacji o Adopcji Serca. Dziękujemy także wszystkim Parafianom za życzliwe przyjęcie, modlitwy i złożone datki.

    1 maja wystawa pojedzie do Warszawy, a następnie do Białegostoku i Trójmiasta.


    AfryKamera we Wrocławiu (16-20.04.2008)

    Kolejna edycja festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera (zob. program) odbędzie się w kinie Lalka przy ul. Bolesława Prusa 32 we Wrocławiu w dniach 16-20.04.2008 r.

    O Adopcji Serca Ruchu Maitri w TVP 3 Wrocław

    Redakcja katolickiego programu "W kręgu wiary" z telewizji regionalnej TVP 3 Wrocław przygotowała z okazji wystawy "Dzieło Adopcji Serca Ruchu Maitri" felieton. Emisja programu odbędzie się w sobotę 12.04.2008 r. o godz. 16.45 w TVP 3 Wrocław.

    Nagranie miało miejsce w Muzeum Archidiecezjalnym, w którym pokazywana była wystawa. Wzięli w nim udział uczestnicy Ruchu Maitri wraz ze swoim opiekunem o. Tomaszem Wołoszynem OFM Cap. Relacje z wernisażu znalazły się ponadto we wrocławskich dodatkach do "Niedzieli" i "Gościa Niedzielnego". W pierwszy dzień wystawy przybyła także ekipa drugiej telewizji regionalnej: TeDe.


    Wrocławska szkoła dzieciom w Afryce

    10.04.2008 r. dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Solskiego we Wrocławiu zaprosiły nas na przedstawienie nt. Adopcji Serca.

    Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej. Temat ten był ujęty w sposób b. interesujący. Nie zabrakło piosenek ani wypowiedzi dzieci z klas trzecich na różne tematy związane z pomocą Afryce. W tle były również puszczane zdjęcia dzieci z Afryki. Szkoła pomaga chłopcu z Demokratycznej Republiki Konga o imieniu Emmanuel, który mieszka w Rutshuru (przy granicy z Ruandą) i chodzi właśnie do trzeciej klasy. Jego tato umarł, gdy miał 8 lat, a mama - rok później. Obecnie pozostaje pod opieką starszego brata.

    Dzieci w swych krótkich wypowiedziach sprzeciwiały się przemocy i głodowi na świecie. Występ niezmiernie nam się podobał i w pełni wyczerpał temat, chociaż nie było go łatwo ująć w tej formie. Warto by go pokazać szerszej publiczności.

    W szkole na ul. Solskiego, która wspiera Emmanuela od 2005 r., gościliśmy już po raz drugi. Poprzednio pojechaliśmy tam wraz z s. Anną Sęk SAC, misjonarką z Konga.


    Drzwi Otwarte

    W niedzielę 6.04.2008 r. po raz drugi Ruch Maitri zaprasza na Drzwi Otwarte. W godz. 9.00-14.00 w kawiarence przy parafii św. Augustyna (ul. Sudecka 90) we Wrocławiu będzie można porozmawiać nt. możliwości włączenia się w pomoc dzieciom Afryki, a także zjeść ciastko, z którego dochód zostanie przekazany braciom kapucynom, pracującym na misjach.

    Tydzień modlitw za Sudan

    Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca do włączenia się w Wielkim Tygodniu do modlitw za Sudan:

  • Niedziela Palmowa, 16.03.2008 r.: za pokój w rozdartym i wykrwawionym narodzie i kraju;

  • Wielki Poniedziałek, 17.03: za umierających w wyniku mordów etnicznych, z głodu i chorób;

  • Wielki Wtorek, 18.03: za podejmowanie dialogu życia dla rozkwitu pokoju i dobrobytu;

  • Wielka Środa, 19.03: za dzieci i młodzież;

  • Wielki Czwartek, 20.03: za uchodźców;

  • Wielki Piątek, 21.03: za prześladowanych chrześcijan i animistów;

  • Wielka Sobota, 22.03: za wzrost gospodarczy i dobrobyt dla Sudanu i jego mieszkańców, za rządzących i ludzi działających na rzecz stabilizacji kraju.

  • Wizyta w Prywatnym Liceum Salezjańskim

    12.03.2008 r. wrocławska grupa Maitri była z prelekcją na temat programu Adopcji Serca na zaproszenie Liceum Salezjańskiego przy ul. Młodych Techników. Podczas spotkania pokazane zostały przezrocza oraz rozdane materiały informacyjne. Dowiedzieliśmy się również, że uczniowie wspierają misje podczas zbiórki na cotygodniowej Mszy świętej i mają plany wyjazdowe na misje. Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie. Zapraszamy na wystawę, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć z ośrodków, którym pomaga nasz Ruch.

    Wizyta uczniów z Kotli

    6.02.2008 r. gościliśmy grupę ok. 20 gimnazjalistów II i III klasy z kółka misyjnego w Kotli pod Głogowem wraz z ich czterema paniami nauczycielkami. Gimnazjum to wspiera jedną z dziewczynek ruandyjskich w ramach Adopcji Serca. Po pokazaniu przezroczy z Kraju Tysiąca Wzgórz wiele osób zadawało pytania i podzieliło się swoimi refleksjami. Oto niektóre z nich:

  • "Uważam, że człowiek, który pomógł potrzebującemu, jest bardziej dowartościowany. Mały gest z naszej strony daje tyle szczęścia i radości dzieciom z Afryki. Jesteśmy bardzo dumni, że pomagamy"
  • "Uważam, że trzeba docenić to, co się ma, i umieć się tym dzielić z innymi"
  • "Nauczmy się patrzeć na świat jak nasi przyjaciele z Afryki. Bądźmy zawsze sobą i cieszmy się z każdego przeżytego dnia"
  • "Bardzo często jest tak, że zazdroszczę innym... A dzieci w Afryce potrafią się cieszyć nawet z najdrobniejszych rzeczy. Tak bardzo chciałabym taka być. Nie marudzić i nie wybrzydzać. Mimo wszystko podziwiam"

  • Zmiana wysokości składek na Adopcję Serca

    Od pewnego czasu otrzymujemy sygnały od współpracujących z nami misjonarzy, że składka dla dzieci w wysokości 15 $ w przypadku szkoły podstawowej i 21 $ w przypadku szkoły średniej przestaje wystarczać na pokrycie podstawowych wydatków związanych z programem Adopcji Serca. Ma to związek ze słabnącą w świecie siłą nabywczą dolara amerykańskiego i ogólnym wzrostem kosztów utrzymania w krajach Afryki. W pierwszych latach programu kwota 15 $ stanowiła równowartość 13,60 euro (€), jeszcze 3 lata temu składka odpowiadała kwocie przekraczającej 60 zł, co pozwalało na zapewnienie dzieciom wyżywienia i pokrycie wydatków szkolnych. Obecnie jest to ok. 40 zł i odpowiednio 10,20 €, co oznacza około zmniejszenie wartości udzielanej pomocy o ok. 25%. Po przemyśleniu sprawy dochodzimy do wniosku, że ustalanie składek w walucie europejskiej byłoby lepszym zabezpieczeniem wobec uszczuplania środków przeznaczonych na pomoc dzieciom przez różnice kursów walutowych. Propozycja ta dotyczy także opłaty administracyjnej, która po dziesięciu latach pozostawania na tym samym poziomie trzech złotych z trudem wystarcza na pokrycie części rosnących kosztów obsługi programu Adopcji Serca.

    Otrzymujemy informacje od Ofiarodawców, że skłonni byliby płacić więcej, jeżeli przysporzyłoby to korzyści adoptowanym dzieciom. Wielu z nich od dawna utrzymuje wpłaty na wyższym poziomie niż to wynika z kursu dolara. Mając na uwadze powyższe argumenty, kierując się wyłącznie dobrem naszych podopiecznych, postanowiliśmy nieznacznie zwiększyć realną wartość składki na program Adopcji Serca. Prosimy zatem o zrozumienie i akceptację, że z dniem 1.01.2008 r. składki będą wynosiły odpowiednio:

  • Adopcja Serca – szkoła podstawowa: 13 € (w tym 1 € na koszty administracyjne),

  • Adopcja Serca – szkoła średnia: 17 € ( w tym 1 € na koszty administracyjne).

  • Biorąc pod uwagę kurs sprzedaży ze stycznia 2008 r. (1 € = 3,685 zł), składka adopcyjna dla szkoły podstawowej wyniesie 48 zł miesięcznie, a dla szkoły średniej: 63 zł miesięcznie. Zasady obliczania składki nie zmieniają się (sprawdzamy kurs kantorowy, mnożymy wartość 1 euro przez wysokość składki i tak otrzymaną kwotę w złotówkach zaokrąglamy w górę do pełnej wartości). Rozumiemy, że dla niektórych ofiarodawców nawet niewielki wzrost opłat może być kłopotliwy. W takich sytuacjach prosimy o kontakt – jesteśmy przekonani, że uda się znaleźć indywidualne rozwiązanie.

    Bardzo liczymy na Państwa zrozumienie i dziękujemy za dotychczasową współpracę.


    Spotkanie opłatkowe 19.01.2008 r.

    Spotkanie w siedzibie wrocławskiego Maitri rozpoczął o. Tomasz Wołoszyn OFM Cap. (opiekun wspólnoty), życząc wszystkim obecnym gotowości do składania Nowonarodzonemu naszych darów, nie tylko tak okazałych, jak złoto, kadzidło czy mirra, ale wszelkich darów, jakie niesiemy, gdyż Jezus wszystkie je przyjmie. Na opłatek przybyło ok. 25 osób od niemowlęcia aż po osoby starsze wiekiem, acz młode duchem. W programie – oprócz dzielenia się opłatkiem i śpiewania kolęd – znalazł się pokaz przezroczy z Ruandy, pokaz miniwystawy z Ruandy i Sudanu oraz krótkie sprawozdanie z działalności Ruchu w minionym roku. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej i ciepłej atmosferze.

    "Akcja dla Globalnego Południa" we Wrocławiu

    W poniedziałek 10.12.2007 r. w Mieszkaniu Gepperta (ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2) odbyło się spotkanie, na którym Aleksandra Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci zaprezentowała raport organizacji pozarządowych, skupionych w grupie roboczej ds. monitoringu polskiej pomocy zagranicznej (grupa ta działa w ramach Grupy Zagranica). Raport, doceniając dotychczasowe wysiłki MSZ, wskazuje także na mankamenty polskiej polityki rozwojowej, m.in. na brak przekonującego uzasadnienia dla wyboru krajów priorytetowych.

    Następnie miała miejsce debata z udziałem dr. Dominika Kopińskiego (UWr), Piotra Tyszko-Chmielowca (Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju) i Bartłomieja Tomalika (Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Wśród najbardziej spornych kwestii okazał się spór o pożądany kierunek polskiej pomocy rozwojowej (przewagę 2:1 nad Wschodem uzyskała Afryka Subsaharyjska jako najbiedniejszy region) oraz o to, czy powinna w Polsce dominować pomoc dwustronna, czy wielostronna (2:1 dla pomocy dwustronnej).

    Na koniec pokazano krótki film Polskiej Zielonej Sieci nt. praktycznej formy pomocy rozwojowej w Afryce (wsparcia udzielonego centrum krawiectwa). Organizatorami spotkania były: Polska Zielona Sieć, Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju i Fundacja "Art Transparent". Dopisała liczna (i młoda) publiczność - w większości przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze biedy w Trzecim Świecie (m.in. Ruchu Maitri, Stowarzyszenia "Młodzi Światu", Centrum Współpracy Rozwojowej).


    Relacja z Dni Otwartych Ruchu Maitri we Wrocławiu

    W parafii św. Augustyna przy ul. Sudeckiej 90 we Wrocławiu w każdą niedzielę jedna ze wspólnot parafialnych przygotowuje ciasta do kawiarenki. Dochody przeznaczone są na misje. W niedzielę 18.11.2007 r. ciasta przygotowała wspólnota Maitri. Przygotowana została także miniwystawa zdjęć z Sudanu i Rwandy. Chętni otrzymali kolorowe informatory o Adopcji Serca.

    IV spotkanie ze studentami ze Wschodu

    10.11.2007 r. w parafii św. Augustyna odbyło się, już czwarte z kolei, spotkanie ze studentami z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Dwa razy w roku Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa zaprasza wybrane osoby do Wrocławia w ramach programu "Study Tours to Poland" w celu pokazania im m.in., jak działa społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Jednym z punktów programu jest zawsze wizyta w Ruchu Maitri lub goszczenie jego przedstawicieli u siebie.

    Po prelekcji, ilustrowanej przezroczami z Ruandy, padło wiele pytań: o historię Ruchu, motywację jego uczestników, zasady Adopcji Serca i inne. Ciekawą i na pewno cenną uwagę zgłosił jeden z polskich gości: wg niego Adopcja Serca - choć jest programem bardzo cennym - może wywoływać pewne obawy u potencjalnych ofiarodawców, że nie sprostają zobowiązaniom emocjonalnym; finansowanie się wprawdzie kończy z ukończeniem 18. roku życia, ale relacji osobistych może być nie sposób przerwać. Odpowiedziano, że w części przypadków Rodzice Adopcyjni kontynuują kontakt listowny z dzieckiem, które się usamodzielniło. Osobom, które mają takie obawy, można wskazać Adopcję Serca w Sudanie, gdzie korespondencja z dzieckiem jest po prostu niemożliwa. Otrzymuje się tylko zdjęcie dziecka, podstawowe informacje o nim i ogólne informacje o sytuacji w kraju, wyrażone w listach misjonarek.


    Festiwal "AfryKamera"

    W piątek 9.11.2007 r. w ramach II Przeglądu Filmów Afrykańskich "AfryKamera" odbyła się w kinie Warszawa we Wrocławiu debata panelowa "Rzeczywistość Afryki a stereotypy", w której udział wzięli o. Tomasz Wołoszyn OFM Cap. (misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej), Willie van der Westhuizen (radca Ambasady RPA w Warszawie), Roger Ondoua (przewodniczący Komitetu Studentów i Doktorantów Zagranicznych) i Konrad Czernichowski (przedstawiciel Ruchu Maitri). Próbowali się oni zmierzyć z następującymi stereotypami: "Afryka bez historii", "Afryka jako miejsce endemicznego okrucieństwa", "Afryka jako miejsce wiecznego głodu". W. van der Westhuizen opowiedział natomiast o afrykańskiej kinematografii.

    Relacja o. Tomasza nt. przemocy w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracował przez 6 lat, wywołała na sali burzę. Zarzucono mu europocentryzm, jednak wydaje się, że nie powinno się popadać z jednej skrajności (polegającej na ukazywaniu Afryki wyłącznie w czarnych barwach) w drugą (usprawiedliwiającą zbrodnie, jakich dokonywano w tym kraju). Prawdziwym przyjacielem Afryki jest bowiem ten, kto dostrzega zarówno jej zalety, jak i wady, i pragnie coś z nimi zrobić.


    Kwota zebrana w jezuickiej parafii

    W niedzielę 28.10.2007 roku s. Gwidona ponownie gościła we Wrocławiu. W czasie każdej z ośmiu Mszy św. w parafii św. Ignacego Loyoli (ul. Wincentego Stysia 16) opowiadała o swojej pracy w ośrodku zdrowia w Gatarze (północne Burundi). Wspominała m.in. znajomego ks. Sylwestra (Burundyjczyka), który poniósł śmierć w okresie niepokojów. Wraz z uczestnikami Maitri zebrała na "swój" ośrodek zdrowia 7364,97 zł, 5 dolarów i 3,70 euro.

    Dziękujemy księżom jezuitom na czele z ojcem proboszczem Kazimierzem Ptaszkowskim za umożliwienie przeprowadzenia nam zbiórki.


    Charytatywna dyskoteka

    24.10.2007 Szkoła Podstawowa nr 90 im. prof. Stanisława Tołpy przy ul. Orzechowej we Wrocławiu zorganizowała już po raz trzeci charytatywną dyskotekę dla swoich uczniów. Tym razem tematem była Adopcja Serca. Krótkie wprowadzenie nt. sytuacji w Afryce zapewnili uczestnicy Ruchu Maitri.

    XXXI Spotkanie Krajowe Ruchu Maitri

    W dniach 20-21.10.2007 r. w Częstochowie, w Dolinie Miłosierdzia, odbyło się XXXI Spotkanie Krajowe Ruchu Maitri (zob. zdjęcie). Z Wrocławia wzięło w nim udział 9 osób. Konferencje wygłosili ks. Roman Forycki oraz ks. Hubert Sklorz. Gościem specjalnym była s. Gwidona - misjonarka z Burundi, której świadectwo spotkało się z żywym zainteresowaniem obecnych. O sytuacji w Afryce Środkowej opowiedział Tadeusz Makulski z Gdańska, ilustrując to zdjęciami. O godz. 21.00 w sobotę wszyscy udali się na Apel Jasnogórski do Kaplicy Cudownego Obrazu. Następne spotkanie krajowe już za rok!

    Zmiana nr. konta bankowego warszawskiej wspólnoty Maitri

    Informujemy, iż zmianie ulega nr konta bankowego warszawskiej wspólnoty Maitri. Jest to jedyna wspólnota Ruchu posiadająca status organizacji pożytku publicznego (co oznacza możliwość przekazania jej 1 proc. swojego podatku). Nowy numer jest następujący: Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania, ul. Bema 73/75, 01-244 Warszawa; PKO BP V o/Warszawa 31 1020 1055 0000 9602 0146 5657. Z dniem 1 czerwca 2008 r. przestanie funkcjonować stary rachunek bankowy. Konto wrocławskiej wspólnoty Maitri pozostaje to samo: 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103.

    Spotkanie z młodzieżą ze Wschodu

    W dniu 15.10.2007 r. cztery osoby z wrocławskiej wspólnoty Maitri wzięły udział - na zaproszenie Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa - w spotkaniu ze studentami z Ukrainy, Rosji (Kaliningradu) i Białorusi (zob. zdjęcie). Celem prelekcji było ukazanie na przykładzie Ruchu Maitri solidarności, jaką Polacy okazują względem Afrykańczyków. Duża liczba pytań świadczyła o żywym zainteresowaniu młodych ludzi sytuacją w Afryce. Pytano m.in., dlaczego nie podejmujemy współpracy z afrykańskimi rządami, jakie są przyczyny trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej kontynentu, dlaczego pomoc kierujemy do afrykańskich, a nie np. do polskich dzieci itp. Było to już trzecie z kolei spotkanie z młodzieżą zza wschodniej granicy.

    Dzieci Sudanu

    Patric Tulio Evelino (ur. 12.08.1999 r.) oraz Patric Tulio Ashaga (ur. 05.05.1997 r.) pochodzą z licznej rodziny. Jest ich sześcioro: trzy dziewczynki i trzech chłopców. Czworo dzieci chodzi do szkoły. Wszyscy mieszkają razem pod opieką matki, która nie pracuje. Ich ojciec zginął w wypadku samochodowym. Czasem pomaga im wujek, ale to nie wystarcza na utrzymanie tak licznej rodziny. Evelino często przychodzi głodny i zmęczony. Obecnie jest w czwartej klasie. On i jego brat najbardziej będą potrzebowali pomocy finansowej, która zapewni kontynuację nauki w szkole. Dzieci – oprócz nauki, która ma im zapewnić lepszą przyszłość – otrzymują również śniadanie.

    Rok szkolny rozpoczął się o dwa tygodnie później z powodu powodzi, jaka nawiedziła Sudan w sierpniu.

    Poprzez Adopcję Serca możesz pomóc im, a także innym dzieciom, aby zdobyły wiedzę, która umożliwi im zdobycie dobrej pracy.


    S. Gwidona w parafii św. Augustyna

    18.09.2007 r. po wieczornej Mszy św. s. Gwidona z Burundi podzieliła się świadectwem pracy na misjach z parafianami kościoła, gdzie swoją siedzibę ma wrocławska wspólnota Maitri. Po Mszy św. uczestnicy Ruchu przeprowadzili z misjonarką wywiad, który niebawem ukaże się na łamach dwumiesięcznika "My a Trzeci Świat".

    Relacja z pobytu misjonarki z Burundi we Wrocławiu 16.09.2007 r.

    W niedzielę 16.09.2007 r. s. Gwidona Wrona ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Św. gościła w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła na Bielanach Wrocławskich (ul. Wrocławska 30A). Podczas Mszy św. opowiadała o sytuacji w jednym z najbiedniejszych państw świata, jakim jest Burundi, o pracy swojego zgromadzenia oraz o współpracy z Ruchem Maitri. Przekonywała o mocy modlitwy, która sprawiła, że 40-letnia matka wybudziła się ze śpiączki malarycznej. Przy tej okazji udało się zebrać do puszek na rzecz ośrodka zdrowia w Burundi 4729,72 zł i 7 euro. Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Mirosławowi Dziegińskiemu oraz Parafianom za hojność serca.

    Misjonarka współpracuje już z gdańską wspólnotą Maitri, prowadząc m.in. Adopcję Serca w Burundi. Podczas spotkania na Bielanach Wrocławskich wrocławskie Maitri zobowiązało się do utrzymania ośrodka zdrowia i dożywiania dzieci oraz dorosłych w Gatarze, gdzie pracuje s. Gwidona. Będziemy także zbierać pieniądze na nowy inkubator.


    Tydzień modlitw za Ruandę (2-8.09.2007 r.)

    Za organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęcamy w tym tygodniu do szczególnej pamięci modlitewnej o Ruandzie. Intencje są następujące:

  • niedziela, 2.09: za ofiary zamordowane w wojnie domowej i te osoby, które zostały poszkodowane, straciły najbliższych, zdrowie, dobytek;

  • poniedziałek, 3.09: za chrześcijan w Ruandzie;

  • wtorek, 4.09: za pojednanie i solidarność w kraju pomiędzy Hutu i Tutsi;

  • środa, 5.09: za władze, które mają za zadanie realizować postanowienia traktatu pokojowego;

  • czwartek, 6.09: za kapłanów i osoby konsekrowane, za misjonarzy, którzy trudzą się w głoszeniu i ukazywaniu świadectwem swego życia Prawdy Chrystusowej;

  • piątek, 7.09: za wzrost gospodarczy i zainteresowanie się sytuacją w Ruandzie organizacji światowych i państw Zachodu;

  • sobota, 8.09: za dzieci, młodzież, by wzrastała w wierze i miłości.

  • Wystawa "Diamond Matters" we Wrocławiu w dniach 10-15.09.2007 r.

    Do Wrocławia zawitała głośna wystawa "Diamond Matters", która zostanie pokazana na placu przed kościołem garnizonowym św. Elżbiety w dniach 10-15.09.2007 r. Na 102 biało-czarnych zdjęciach o różnym formacie udokumentowano wędrówkę diamentów. Podróż rozpoczyna się w afrykańskich kopalniach, gdzie diamenty wydobywa się w nieludzkich warunkach. Następny przystanek to Antwerpia - światowe centrum diamentów, skąd kamienie trafiają do zamożnych klientów w Londynie i Nowym Jorku.

    Dodatkowo 10 września w godz. 10.00-13.30 w Auli Leopoldina odbędzie się konferencja w języku angielskim z udziałem wybitnych specjalistów z Polski, Francji, Holandii, Norwegii, Demokratycznej Republiki Konga, zajmujących się Afryką. Referat wygłosi także przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wstęp wolny.


    Środki na budowę szkoły w Zole zebrane!

    Z radością informujemy, że uzbieraliśmy potrzebną sumę 7 622 euro na budowę szkoły podstawowej w Zole (Republika Środkowoafrykańska). Tak szybkie sfinansowanie projektu ojców kapucynów zawdzięczamy jednorazowej wpłacie na nasze konto 22 000 zł oraz bardzo licznym mniejszym kwotom. Za wszystkie - nawet najdrobniejsze - ofiary serdecznie dziękujemy. Teraz pozostaje się modlić, aby budowa szkoły, której tak bardzo pragną dzieci i ich rodzice, przebiegała w sposób sprawny i szybki.

    Relacja z rekolekcji Ruchu Maitri

    W dniach 18-22 lipca 2007 r. odbyły się rekolekcje dla osób związanych z Ruchem Maitri. Mogli w nich uczestniczyć także ofiarodawcy i sympatycy Ruchu. Spotkanie odbyło się w klasztorze benedyktynów w Lubiniu koło Kościana. W rekolekcjach, które poprowadził ks. Hubert Sklorz (ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, od blisko 30 lat związany z Ruchem Maitri), uczestniczyło 16 osób (zob. zdjęcie), najwięcej (po trzy) z Raciborza i Wrocławia. Gościem specjalnym był ksiądz Maurice (Maurycy) Yaya Sarde Mana z Kamerunu, który wcześniej gościł w różnych ośrodkach Maitri (w Bytomiu, we Wrocławiu). Po niedzielnych Mszach św. w kościele przy klasztorze zbieraliśmy z ks. Maurice'em datki na rzecz jego parafii w Lagdo (północny Kamerun). Udało się zebrać 2000 zł.

    O Maitri w "Przeglądzie"

    W numerze 24 tygodnika "Przegląd" ukazał się artykuł o Adopcji Serca, prowadzonej przez Ruch Maitri. Jego tekst można też przeczytać w internecie: http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=reportaz&name=193

    Relacja z wizyty ks. Maurice'a i s. Pauliny z Kamerunu we Wrocławiu

    28.06.2007 r. do wrocławskiego ośrodka Maitri zawitali niezwykli goście: ks. Maurice Yaya Sarde Mana i s. Paulina Megier (zob. zdjęcie), na co dzień pracujący w Kamerunie. Opowiadali oni o sytuacji społeczno-gospodarczej tego kraju, o problemach kameruńskiego Kościoła. O godz. 19.00 odprawił w parafii św. Augustyna Mszę św. Wywiad z ks. Maurice'em już niebawem na łamach dwumiesięcznika "My a Trzeci Świat". Ks. Maurice nauczył nas refrenu pieśni religijnej w języku swojego ludu Daba:

    Panie Jezu, jesteśmy zgromadzeni w Twoje Imię.
    Zgromadziliśmy się dziś w Twoje Imię.
    Jezu, wysławiamy Cię.
    Jezu, chcemy słuchać Twoich słów.
    Jezu, pozostań z nami, a my będziemy Cię naśladować.


    Adopcja Serca w TVN

    W ostatnich dniach przedstawiciele Ruchu Maitri oraz wolontariusze i ofiarodawcy uczestniczyli w nagraniach do programu o sytuacji dzieci w Afryce, przygotowywanego przez dziennikarkę TVN p.Annę Machowską. Gdański ośrodek Ruchu udostępnił stacji posiadane materiały zdjęciowe i dźwiękowe. Emisja programu miała miejsce 1.06.2007 w "TVN-Uwaga" ( Zapis audycji)

    Ogólnoczeskie spotkanie Ruchu Maitri

    W dniach 18-20.05.2007 r. odbyło się coroczne spotkanie czeskiego Maitri. Wzięło w nim udział ok. 25 osób, w tym trzech przedstawicieli polskiego Maitri (z Gdańska, Warszawy i Wrocławia). Wyemitowano film nakręcony w Ruandzie, choć spotkanie miało charakter przede wszystkim modlitewno-kontemplacyjny. Jeden z księży wygłosił konferencję na temat Bożego miłosierdzia.

    Dzieci Sudanu

    David Paulo Marina, Gai Yei Nikong, John Majok Regina to tylko niektóre dzieci będące pod opieką sióstr w Sudanie. Obecnie w szkole jest ich ponad 1000. Pomóż im ukończyć naukę i dzięki temu zdobyć lepszą prace. Wiele z nich cierpi głód i ubóstwo. Nie mają też rodziców ale chcą się uczyć by polepszyć swoje i swojej rodziny warunki. Poza szkolną wyprawką otrzymują niezbędna pomoc dla siebie i rodzeństwa.

    Prelekcje w parafii pw. św. Elżbiety

    Na zaproszenie Ruchu Maitri w parafii cywilno-wojskowej pw. św. Elżbiety (ul. św. Elżbiety 1/2 we Wrocławiu) prelekcje wygłoszą siostry pallotynki: s. Anna z Ruandy i s. Marcelina z Ukrainy, po czym będziemy zbierać dla nich ofiary do puszek na potrzeby najbardziej potrzebujących dzieci w Afryce. Porządek Mszy św.:
    sobota, 9.12.2006 r.: 18.00;
    niedziela, 10.12.2006 r.: 8.00, 10.00, 12.00, 18.00.
    Serdecznie zapraszamy!

    Niebawem Adopcja Serca na Madagaskarze

    Rozpoczęliśmy procedurę nawiązywania współpracy z placówką misyjną Towarzystwa Jezusowego (ojców jezuitów) na Madagaskarze. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można adoptować malgaskie dziecko.

    Informacje po niedzieli misyjnej we Wrocławiu

    W niedzielę, 20.08.2006 r., w parafii pw. Matki Bożej Rożancowej na wrocławskich Złotnikach, odbyła się niedziela misyjna. s. Jolanta Kostrzewska ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, która - jak się okazało - pochodzi z sąsiedniej parafii w Leśnicy - wygłosiła prelekcję nt. swojej pracy w Butare (Ruanda). Przestrzegła, abyśmy nie usprawiedliwiali się, iż nie pomożemy wszystkim głodującym, stwierdzając, że owszem, wszystkim dzieciom nie pomożemy, ale to nie znaczy, że żadnemu. Misjonarka mówiła też o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, która zapowiedziała już na początku lat osiemdziesiątych straszliwą masakrę ludobójstwa (ziściła się ona w kwietniu 1994 r.).

    Siostra Jolanta była mile zaskoczona kwotą ofiarowaną w tej małej parafii i to w dodatku bez zapowiedzi w poprzednią niedzielę o zbiórce. Suma 2797,97 zł i 1 euro zostanie przez siostrę przeznaczona na pomoc najbardziej potrzebującym w Ruandzie. O tym, że warto organizować takie prelekcje, niech świadczą słowa pewnej pani, która od dawna zastanawiała się nad przystąpieniem do Adopcji Serca, ale brakowało jej informacji: "Z nieba mi spadły te informacje". Nas wszystkich ujął mały chłopczyk, który po ostatniej Mszy św. co tchu pobiegł do domu po kilka pięciozłotówek i w ostatniej chwili nas złapał, żeby je wrzucić do puszki, pytając jeszcze, czy na pewno to wystarczy na uratowanie głodujących dzieci.

    Przy okazji prelekcji siostra Jolanta udzieliła wywiadu Polskiemu Radiu Wrocław oraz wrocławskim "Faktom" z regionalnej TVP. Serdecznie dziękujemy Ks. Proboszczowi Andrzejowi Pańczakowi za życzliwość, a wszystkim za hojność serca. Prosimy też o modlitwę w intencji narodów Ruandy i Konga, aby choć trochę poprawił im się los. Pamiętajmy, że bez Bożej pomocy nawet największe pieniądze nie przyniosą ulgi w cierpieniu, a wręcz przeciwnie - mogą jeszcze bardziej pogłębiać dysproporcje w dochodach.


    Niedziela Misyjna we Wrocławiu

    Najbliższa zbiórka połączona z prelekcją siostry Anny, która pracowała w Ruandzie, odbędzie się 10 września 2006 r. w parafii św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława (pl. Wolności 3). Msze św.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30. Serdecznie zapraszamy!

    Pomoc najuboższym w Afryce:

    Ruch Maitri przy parafii św. Augustyna
    ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
    PKO BP I o/Wrocław 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103
    Dla ofiarodawców z zagranicy: PL 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103, BIC/SWIFT: BPKOBPPW.